زمان مطالعه: ۵ دقیقه

قبل از آنکه برای خرید نوارنقاله اقدام کنید، لازم است کمی با معیارها و ویژگی‌­های آن‌ها آشنا شوید. پنج مورد زیر شما را برای گرفتن مشاوره از متخصصان در این زمینه آماده می­‌کند تا بتوانید با صرف وقت و انرژی کمتر، بهترین نوارنقاله رولری مناسب با شرایط موجود را انتخاب کنید.

جهت شنیدن فایل صوتی این مقاله می‌توانید از فایل زیر استفاده نمایید.

۱. جنس غلتک­‌ها و بدنه نوارنقاله

اولین نکته که باید در نظر گرفته شود، مواد استفاده‌شده در ساخت بدنه و غلتک­‌هاست. بدنه معمولاً از جنس آلومینیوم، استیل و فولاد است که انتخاب نهایی بستگی به میزان بارگیری روی سیستم و مقدار ظرفیت بدنه دارد.

غلتک­‌ها از نظر ترکیب ساخت بسیار متنوع­‌تر هستند، زیرا با محصول شما تماس مستقیم دارند و می­‌توانند بر رفتار آن در هنگام حرکت تأثیر بگذارند. برخی از غلتک­‌ها برای افزایش اصطکاک با پلاستیک یا لاستیک پوشانده می­‌شوند، در حالی که در ساخت برخی دیگر فقط از آلومینیوم یا فولاد استفاده می­‌شود.

بدنه نوار نقاله1

بدنه نوار نقاله2

مشاوره رایگان خرید بهترین محصولات بسته بندی و سیستم خطوط انتقال

۲. اندازه غلتک‌­ها

ابعاد محصولات روی نوارنقاله را تعیین کنید. سپس نوع قرارگیری نوارنقاله را طوری مشخص کنید که حرکت جسم را مختل نکند یا مانع آن نشود. به این منظور ابتدا باید اندازه غلتک­‌ها جداگانه تعیین شوند که این تصمیم­‌گیری با درنظرگرفتن نوع بار و شرایط بارگذاری انجام می­‌شود.

به‌عنوان مثال، بار سنگین‌تر که با ضربه بیشتری به غلتک‌­ها نیرو وارد می‌­کند، نیاز به غلتک‌­های بزرگ­تری دارد، در حالی که برای باری که با ضربه کمتری بر روی نوارنقاله قرار می‌­گیرد، می­‌توان از غلتک­‌های کوچک­تر استفاده کرد.

در مرحله بعد، فاصله هر غلتک را با یافتن مساحت باری که با سطح نوارنقاله برخورد می­‌کند، مشخص کنید و فاصله را به گونه‌­ای تعیین کنید که سه غلتک همیشه با این سطح در تماس باشند.

در نهایت، بررسی کنید که آیا محصول از عرض نوارنقاله خارج می‌­شود یا خیر. اگر چنین است، نوارنقاله‌­ای را انتخاب کنید که سطح غلتک‌­ها بالاتر از کناره‌­ها باشد تا امکان آویزان‌ماندن بار از کناره‌­ها را فراهم کند. اگر محصول باید دقیقا در ابعاد نوارنقاله جای بگیرد، نوارنقاله‌­ای را در نظر بگیرید که در آن غلتک­‌ها پایین­‌تر از کناره‌­ها قرار گرفته باشند.

نکات مهم در تهیه نوار نقاله1

۳. نوع بار و انباشت آن

نوع بسته­‌بندی بار و انباشت آن بستگی به محصول در دست دارد. وزن محصول چقدر است؟ آیا شکننده است یا می­‌تواند با سایر بسته­‌های موجود در مسیر حرکت تماس داشته باشد؟

پاسخ به این سؤالات به ما کمک می­‌کند تا تصمیم بگیریم که چه نوع نوارنقاله رولری (غلتکی) برای ما مناسب است. نوارنقاله‌­ رولری گرانشی برای اجسام با کف صاف، با وزن کم تا متوسط مانند جعبه‌­ها مناسب هستند، اما نباید از آن‌ها برای اجسام بسیار حساس یا با ابعاد غیرمتعارف استفاده کرد.

نکات مهم در تهیه نوار نقاله2

نکات مهم در تهیه نوار نقاله3

نکات-مهم-در-تهیه-نوار-نقاله4

نکات مهم در تهیه نوار نقاله

۴. فاصله انتقال و انحنا

در طراحی خطوط انتقال رولری، یکی از مهم‌­ترین چالش­‌ها، پیچ­ و خم­‌های مسیر هستند. آنچه بسیار مهم است، حفظ ایمنی همراه با درنظرداشتن پارامترهای انتقال است. منظور از ایمنی، انتقال محصولات بدون کوچک‌ترین گیرکردن و آسیب‌­رسیدن به محصولات است.

منظور از پارامترهای انتقال، سرعت، جهت حرکت، چرخش محصول و غیره است. به همین جهت، در بخش‌­های پیچ‌وخم­‌دار مسیر، سیستم­‌های انتقال قدرت و مکانیزم‌­های انتقال دارای اهمیت زیادی هستند و طراحی آن نیازمند تجربه و امکانات به‌خصوصی است.

نکات مهم در تهیه نوار نقاله

نکات مهم در تهیه نوار نقاله

۵. رفتار بار، کنترل و محیط

در نهایت، حرکت موردنظر محصولات، میزان کنترل لازم و محیطی که نوارنقاله در آن قرار می‌گیرد را در نظر بگیرید:

    • اگر گرما، گردوغبار، کثیفی و رطوبت بیش از حد وجود دارد، مدل مستحکم‌­تری مانند نوارنقاله رولری زنجیری را انتخاب کنید.
    • اگر زمان­‎‌بندی دقیق و فشار صفر مورد نیاز است، گزینه­‌های نوارنقاله رولری با فناوری پیشرفته را بررسی کنید که دقت لازم را در اختیار شما قرار می‌­دهد.
    • اگر برای انتقال یک شی از نقطه A به B فقط به یک روش سریع و با تکنولوژی پایین نیاز دارید، ممکن است نوارنقاله‌ رولری گرانشی یا تسمه‌­ای همان چیزی باشد که کار شما را راه می‌‌اندازد.

در مقاله «نوارنقاله رولری (غلتکی) چیست؟» به قسمت­‌های مختلف نوارنقاله با جزییات بیشتری پرداخته شده است.

منبع مقاله: لینک

مقالات دیگر

دستورالعمل بارگیری و تخلیه
انواع چسب کارتن
انواع دستگاه چسب زن کارتن
نوارنقاله
تفاوت چسب زدن با دست و با دستگاه
روش های بسته بندی کارتن
چسب زدن کارتن در خط تولید
نحوه استفاده از دستگاه چسب زن کارتن
سورتینگ خرما
۰ پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − ۱ =