همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

نوار نقاله ها سیستم های انتقال مواد هستند که امکان حمل آسان محصولات از پودر و فله، تا هندسه های پیچیده را فراهم می کنند.

آنها در تمامی انواع سیستم ها یکپارچه هستند، زیرا روشی سریع و ایمن را برای حمل حجم زیادی از مواد فراهم می کنند.

انواع بسیاری از نوار نقاله ها وجود دارد، اما اصل کار آنها در هر نوعی ثابت است؛ مواد را با استفاده از چارچوبی که شامل تسمه، باکت، غلتک یا سایر اجزای متحرک می شود، از طریق جاذبه یا با استفاده از نیروی مکانیکی از جایی به جایی دیگر منتقل می کنند.

تمرکز این مقاله بر روی نوار نقاله غلتکی است که یکی از محبوب ترین انواع نوار نقاله ها به شمار می رود.

انواع، طرح ها و کاربردهای نوار نقاله غلتکی و همچنین نحوه تعیین این سیستم ها برای هر کاربرد بررسی خواهد شد.

نوار نقاله غلتکی چیست؟

همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

شکل ۱: نوار نقاله غلتکی در انتقال جعبه و بسته بندی کاربرد دارند.

به زبان ساده، نوار نقاله غلتکی نوعی تسمه نوار نقاله است که با استفاده از غلتک ها – سیلندرهای دوار با فاصله یکسان – عبور اشیا از سطح آن را فراهم میکند.

آنها مواد را از جایی به جای دیگر منتقل می کنند و برای این منظور اغلب از نیروی جاذبه و یا یک سری موتورهای کوچک استفاده می کنند.

مواد باید دارای سطح سواری سختی باشند که حداقل توسط سه غلتک پشتیبانی شود.

این نوع نوار نقاله ها برای کاربردهای تجمعی/انباشتی ایده آل هستند که غلتک ها می توانند اینرسی محصولات را با سرعت بالاتری کاهش دهند، که بعد از ماشین آلات مرتب سازی با سرعت بالا، آنها را به نوار نقاله های مفیدی تبدیل می کند.

از آنجا که طراحی این نوار نقاله ها ساده می باشد، پیشرفت های زیادی جهت همگام سازی نوار نقاله های غلتکی با روند صنعت صورت گرفته است.

بزرگترین نوآوری نوار نقاله، درایو یا غلتک زنده است، که هر غلتک از طریق تسمه / زنجیر / شافت به موتور متصل می شود تا قابلیت کنترل بیشتری فراهم آورد.

این عمل حرکت مواد به سمت پایین را برابر و هماهنگ می کند و همچنین به این نوار نقاله ها اجازه می دهد تا استفاده محدودی در معکوس سازی داشته باشند، یعنی از ارتفاع کم به سطح بالا. آنها می توانند در کاربردهای دو جهته به خوبی کار کنند، زیرا غلتک ها می توانند با تغییر جهت موتور، مواد را به هر دو جهت هدایت کنند.

در بخش بعدی، انواع مختلف نوار نقاله غلتکی را بررسی می کنیم، چرا که انواع مختلفی برای استفاده با طیف گسترده ای از مواد وجود دارد.

 

انواع نوار نقاله ها

در این بخش انواع مهم نوار نقاله غلتکی موجود در صنعت شرح داده خواهد شد.

ما در اینجا به موارد اصلی اشاره میکنیم، اما انواع مختلفی هستند که همپوشانی زیادی نیز میان آنها وجود دارد.

همچنین، این نوار نقاله های غلتکی بسته به سازنده آنها می توانند ترکیبی از بسیاری از طرح ها باشند.

نوار نقاله غلتکی گرانشی

همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

شکل ۲: یک نوع از نوار نقاله غلتکی گرانشی

نوار نقاله غلتکی گرانشی، قابی است که حاوی غلتک های چرخشی آزاد است و از جاذبه برای سر خوردن محموله ها به پایین خط استفاده می کند.

از این نوار نقاله ها برای حمل محموله های سبک تا متوسط که نیازی به موتور ندارند استفاده می شود. آنها را می توان با لوازمی از قبیل منحنی ها، پاپ استاپ، تکیه گاه و براکت های آویز، ریل های کشویی و موارد دیگر خریداری کرد که اغلب از فولاد، آلومینیوم و پلاستیک ساخته می شوند.

آنها غالباً به عنوان نوار نقاله موقت، و جایگزینی برای نوار نقاله چرخ اسکیت، کاربردهای سنگین و بارهای انباشته شده که به زمان بندی خاصی نیاز ندارند، استفاده می شوند.

نوار نقاله غلتکی تسمه محور

همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

شکل ۳: یک نوار نقاله غلتکی تسمه محور.

دقت کنید که تسمه در جهت خلاف غلتک ها حرکت میکند.

نوار نقاله غلتکی تسمه محور از تسمه موتوری برای تأمین نیرو هر غلتک استفاده می کند و حرکت محموله ها را فراهم می سازد.

هنگامی که محموله ها می بایست لحظه ای در نقاط کنترل متوقف شوند، چرخانده شوند و یا بارگیری جانبی یا تخلیه اسلاید ضروری است، این نوع نوار نقاله ها بر نوار نقاله های معمولی ارجحیت دارند.

تسمه می تواند صاف و مستقیم باشد (همانطور که در شکل ۳ نشان داده شده است)، یا برای نوار نقاله غلتکی منحنی، به شکل V باشد.

برخی از نوار نقاله های غلتکی تسمه محور به دلیل بالاتر بودن غلتک ها از قاب، می توانند محموله های عریض تر از عرض قاب را نیز حمل کنند.

تسمه لاستیکی زیر غلتک ها نباید در معرض رطوبت، گرمای بیش از حد یا خرده اشیا قرار گیرد، چرا که ممکن است به سرعت باعث از کار افتادگی سیستم شود.

این نوار نقاله ها اغلب برای جابجایی بارهای متوسط تا سنگین که خشک و تمیز هستند مورد استفاده قرار می گیرند که به توقف دوره ای و یا عملکرد برگشت پذیری نیاز دارند.

نوار نقاله زنجیر محور

همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

شکل ۴: نوار نقاله زنجیر محور غلتک به غلتک

نوار نقاله غلتکی زنجیره ای یا زنجیر محور مانند نوار نقاله تسمه محور است، با این تفاوت که برای تامین انرژی غلتک ها به جای استفاده از تسمه، از زنجیر استفاده میکند.

این نوع نوار نقاله در مواقعی که نیاز به انتقال محموله های سنگین باشد و یا در مواردی که شرایط نامساعد اجازه استفاده از نوار نقاله تسمه محور را نمی دهد، استفاده می شود.

شکل ۴ یک نوار نقاله زنجیره ای غلتک به غلتک را نشان می دهد، به این صورت که زنجیر به دور هر غلتک پیچیده شده و دو زنجیر را روی هر غلتک نگه می دارد.

همچنین از آنجایی که انتقال قدرت در این طرح زیاد است، برای عملکردهای برگشت پذیر و بارهای بسیار سنگین نیز مناسب است.

این نوار نقاله از نوار نقاله غلتکی تک زنجیره ای متمایز است، بدین صورت که غلتک ها توسط یک زنجیره پیوسته تک حلقه ای و غیر حلقه ای از طریق چرخ دنده های روی غلتک هدایت می شوند.

یک نوار نگه دارنده زنجیر را نگه می دارد، اما این نوار نقاله ها فقط برای سرویس متوسط تا سنگین درجه بندی می شوند زیرا به اندازه نمونه غلتک به غلتک قدرت ندارند.

نوار نقاله غلتکی شافت خط

همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

شکل ۵: نوار نقاله غلتکی شافت خط، توجه کنید که شافت (پایین) عمود بر جهت غلتک است.

نوار نقاله غلتکی شافت خط، همانطور که از نامش پیداست، توسط یک شافت چرخان که هر غلتک به این شافت بسته می شود، تغذیه می شوند.

آنها بطور جداگانه از طریق تسمه های اورتان و قرقره های محرک به شافت خط متصل می شوند و نگهداری آن را آسان میکنند.

در حالی که نوار نقاله غلتکی همچنان مجهز به نیرو است، قرقره های محرک در صورت کمترین فشار برگشت (نیروی وارده به غلتک ها هنگامی که محموله ها انباشت شده اند و نمی توانند به سمت پایین خط حرکت کنند) می لغزند و بدون اثرگذاری روی بقیه محموله ها به راحتی موجب توقف غلتک ها می شوند. ی

ک شافت خط می تواند نیروی بیش از ۳۰ متر غلتک مستقیم و منحنی را تأمین کند و باعث افزایش کارایی سیستم نوار نقاله شود.

آنها برای انباشت، حداقل فشار برگشت، مرتب سازی و سایر کاربردهای متوسط تا سبک ایده آل هستند.

نوار نقاله غلتکی مبدا نیرو (انباشت بدون فشار)

همه چیز درباره نوار نقاله غلتکی

شکل ۶: نوار نقاله غلتکی مبدا نیرو.

توجه داشته باشید که این تنها یک بخش از مونتاژ کامل است و تعداد زیادی از این بخش ها یک سیستم مبدا نیروی کامل را تشکیل می دهند.

نوار نقاله غلتکی مبدا نیرو (که به آن نوار نقاله انباشت بدون فشار نیز گفته می شود) به منظور جلوگیری از تماس محموله ها با یکدیگر ساخته شده اند.

آنها یک سیستم کنترل پیشرفته اند که با استفاده از سنسورها و موتورها به برخی از مناطق “فشار صفر” مسیر نیرو وارد میکنند و یا نیرو را کم می کنند. با این کار، یک منطقه بافر/حائل بین محصولات ایجاد می شود و موجب جلوگیری از انباشت میشود.

یک سری غلتک توسط موتورهایی تغذیه می شوند که مستقیماً به سیستم کنترل متصل هستند و فتوسل/سلول های نوری زمان ورود یا خروج محموله به مناطق را تشخیص می دهند.

آنها را می توان به عنوان کیت هایی برای مقاوم سازی سیستم های نوار نقاله قدیمی خریداری کرد و بهترین گزینه برای کاربردهای اتوماسیون است که در آن زمان، سرعت حرکت و ثبات مورد نیاز است.

در حالی که پیچیده تر و الکترونیکی تر از نوار نقاله های غلتکی قبلی عمل میکنند، بسیار کارآمد هستند و جریان محموله ها را تنظیم می کنند و یک انتقال روان تر را ایجاد می کنند.

مشخصات و معیارهای انتخاب

برخی مشخصات عمومی وجود دارد که باید قبل از خرید نوار نقاله مناسب با کار تعیین شود.

در زیر برخی از مشخصات نوار نقاله ها وجود دارد که هنگام تهیه سیستم انتقال مناسب با آنها روبرو خواهید شد.

غلتک و مواد قاب

اولین خصیصه لازم، ماده مورد استفاده برای ساخت قاب و غلتک ها می باشد.

این قاب معمولاً از جنس آلومینیوم یا فولاد است، اما این بستگی به میزان بارگیری بر روی سیستم و مقدار ظرفیت آن دارد.

غلتک ها از نظر ترکیبات بسیار متنوع می باشند، زیرا با محصول شما در تماس مستقیم هستند و می توانند بر نوع حرکت آنها تاثیر بگذارند.

بعضی غلتک ها برای افزایش اصطکاک با پلاستیک یا لاستیک پوشانده شده اند، در حالی که بعضی دیگر درام های آلومینیومی یا استیل هستند.

غلتکی را انتخاب کنید که محصول شما را روی خط نگه دارد و بر سلامت محصول شما تأثیر منفی نگذارد.

به همین ترتیب، قابی را انتخاب کنید که بتواند وزن مواد و همچنین غلتک ها را تحمل کند.

اندازه و جهت غلتک

اندازه مواد و سپس چیدمان بهینه نوار نقاله را تعیین کنید تا حرکت اجسام را مختل  نکند.

این ابتدا به معنای تعیین اندازه تک تک غلتک هاست که با در نظر گرفتن بار و شرایط بارگیری انجام می شود.

به عنوان مثال، بار بیشتر و سنگین تر، غلتک های بزرگتری می طلبد، در حالی که غلتک های کوچکتر مناسب بارهای کم می باشند.

سپس، با یافتن طول بار در تماس با سطح نوار نقاله، فاصله میان غلتک ها را مشخص کنید تا سه غلتک همیشه با این سطح تماس داشته باشند.

سرانجام، تعیین کنید که قرار است محصول از نوار نقاله آویزان شود یا خیر. در این صورت، یک نوار نقاله غلتکی بزرگ خریداری کنید که این امکان را فراهم کند.

چنانچه لازم است محصول در ابعاد نوار نقاله باشد، یک نوار نقاله غلتکی کم حجم تهیه کنید.

نوع بار و انباشت

نوع بار و انباشت به محصول موجود بستگی دارد.

وزن محصول چقدر است؟ آیا شکننده است و / یا ممکن است با سایر مواد در خط تماس داشته باشد؟ پاسخ به این سوالات جزئیات بیشتری راجع به نوع نوار نقاله غلتکی ارائه می دهد.

نوار نقاله های غلتکی گرانشی برای اشیائی که کف آنها تخت است و وزن کم یا متوسط دارند، ​​مانند جعبه، کیف و وسایل حمل و نقل، مطلوب هستند، اما نباید از آنها با هندسه های بسیار ظریف و دست نخورده مانند قطعات تولید و الکترونیکی استفاده شود.

فاصله و انحنا

تعیین طول و انحنای نوار نقاله نیز به محدود کردن جستجوی شما کمک می کند.

به عنوان مثال، در صورت وجود منحنی نمی توان از نوار نقاله غلتکی با تسمه مسطح استفاده کرد.

به همین ترتیب، اگر صد متر انتقال بار دارید، یک طرح کارآمد تر مانند نوار نقاله غلتکی شافت خط را در نظر بگیرید تا در صورت امکان در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

رفتار، کنترل و محیط

در آخر، حرکت مطلوب مواد، میزان کنترل مجاز و محیطی که نوار نقاله در آن کار می کند را در نظر بگیرید.

چنانچه گرما، گرد و غبار، خاک و رطوبت بیش از حد وجود دارد، طرحی قوی تر مانند نوار نقاله غلتکی زنجیره ای را انتخاب کنید.

در صورت نیاز به زمان دقیق و فشار صفر/مبدا نیرو، گزینه های نوار نقاله غلتکی پیشرفته را که دقت لازم را برای شما فراهم می کند بررسی کنید.

چنانچه فقط به یک روش سریع و ساده برای انتقال یک جسم از نقطه A به B نیاز دارید، نیازی نیست از نوار نقاله غلتکی گرانشی یا تسمه ای فراتر بروید.

منبع

مقالات دیگر

دستگاه سورتینگ خرما پیشروپک
چسب زن اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک
نحوه انتخاب درست کارتن چسب زن اتوماتیک
چرا از خرید دستگاه کارتن چسب‌زن پشیمان نمی‌شوید؟
نحوه تشخیص کیفیت دستگاه کارتن چسب زن
شش مزیت استفاده از دستگاه چسب‌زن کارتن
راهنمای انتخاب درست سیستم تفکیک و هزینه_های آن
کاربردهای دستگاه سورتینگ (تفکیک)
نوارنقالههای تخلیه و بارگیری
۰ پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۹ + چهار =