زمان مطالعه: ۵ دقیقه

انواع نوار نقاله ها (قسمت اول)

انواع نوار نقاله ها (قسمت اول):

·        تسمه‌ای

·        رولیکی

·        غلتک موتوردار

·        اسلت/ آپرون

·        انتقال توپ

·        مغناطیسی

·        باکت

·        شوت/ ناودان

نوار نقاله تسمه‌ای

نوار نقاله تسمه‌ای، سیستم انتقال محموله است که از تسمه‌های پیوسته برای انتقال محصولات یا مواد استفاده می‌کند. تسمه به دور یک حلقه، بین دو قرقره انتهایی کشیده شده است. معمولاً یک یا هر دو انتهای آن دارای غلتک است.

تسمه نقاله، توسط یک ظرف کشویی فلزی برای بارهای سبک ساخته شده که در آن هیچ اصطکاکی بر روی تسمه ایجاد نمی‌شود تا باعث کشیدگی تسمه بر روی غلتک شود.

نوار-نقاله-های-سفارشی1

نیرو توسط موتورهایی تأمین می‌شود که از چرخ‌دنده‌های کاهش سرعت متغیر یا ثابت استفاده می‌کنند. تسمه‌ها از مواد متعددی ساخته می‌شوند که باید با شرایط کار آن تسمه مطابقت داشته باشند. مواد تسمه نقاله معمول شامل لاستیک، پلاستیک، چرم، پارچه و فلز است.

برای حمل بار سنگین‌تر، لازم است تسمه از مواد ضخیم‌تر و مستحکم‌تر ساخته شود.

نوار نقاله تسمه‌ای به‌طور معمول تغذیه می‌شود و بسته به توان موردنیاز در سرعت‌های مختلف کار می‌کند.

نوارنقاله‌ها می‌توانند به‌صورت افقی یا متمایل باشند. نوار نقاله تسمه‌ای را می‌توان برای حمل مواد فله‌ای یا حجیم تغییر داد.

سیستم نوار نقاله غلتکی

نوار نقاله غلتکی از غلتک‌های موازی که در قاب نصب شده‌اند، برای انتقال محموله به‌صورت جاذبه یا دستی استفاده می‌کند. مشخصات اصلی، شامل قطر غلتک و ابعاد مرکز محور است.

تصاویر-نوار-نقاله-سفارشی

نوار نقاله غلتکی در درجه اول، در حمل‌ونقل مواد، مانند حمل بار سفر (چمدان‌ها) در اسکله‌های بارگیری و یا خطوط مونتاژ/ خط تولید در میان موارد دیگر استفاده می‌شود.

غلتک‌ها مجهز به نیروی مکانیکی/ برقی نیستند و برای جابه‌جایی محموله یا در صورت نصب به‌صورت افقی یا مایل، از نیروی جاذبه استفاده می‌کند.

نوارنقاله‌ها بسته به نوع کاربرد و فضای موجود در کف، می‌توانند صاف یا منحنی باشند.

نوار نقاله رولیکی موتوردار

نوار نقاله رولیکی موتوردار از غلتک‌هایی با نیروی محرک (موتور) نصب‌شده در قاب، برای انتقال محصولات استفاده می‌کند. مشخصات اصلی شامل، نوع درایو، قطر و ماده غلتک و بعد مرکز محور است.

نوار-نقاله-های-سفارشی11

نوار نقاله غلتکی موتوردار در درجه اول، در حمل‌ونقل موادی استفاده می‌شود که نیاز به حمل محصول با استفاده از نیروی محرک دارند. انواع مختلف درایو شامل، تسمه، زنجیر/ زنجیرچرخ و غلتک موتوری است.

از برخی موارد استفاده نوارنقاله غلتکی موتوردار می‌توان به حمل مواد غذایی، ساخت فولاد و بسته‌بندی اشاره نمود.

نوار نقاله تسمه‌ای اسلت/ آپرون

نوار نقاله اسلت/ آپرون از پلت‌ها یا صفحات ساخته‌شده از فولاد، چوب یا مواد دیگر که به‌طور معمول بر روی زنجیر غلتک نصب می‌شوند، برای انتقال محصول استفاده می‌کند. پلت‌ها به‌هم‌پیوسته نبوده یا هم‌پوشانی ندارند.

نوار نقاله اسلت در درجه اول در حمل‌ونقل مواد، برای جابه‌جایی اجسام بزرگ و سنگین از جمله جعبه، طبل/ درام یا پالت در صنایع سنگین مانند ریخته‌گری و کارخانه‌های تولید فولاد استفاده می‌شود.

استفاده از اسلت در محموله‌های سنگین، طول عمر نوارنقاله را نسبت به انواع دیگر آن که از تسمه استفاده می‌کنند و در اثر بارهای سنگین زودتر فرسوده می‌شوند، بیشتر می‌کند.

این سیستم‌های نقاله معمولاً موتوردار هستند و در اندازه‌ها و ظرفیت بارگیری متنوعی تولید می‌شوند.

نوار نقاله انتقال توپ

میزهای انتقال توپ یا نوارنقاله‌ها از کاستورهای توپی جهت فراهم‌کردن امکان انتقال نیرو و حمل‌ونقل چندجهتی محموله در نوارنقاله‌های بدون موتور استفاده می‌کنند. مشخصات اصلی شامل مواد و اندازه توپ است.

از نوار نقاله انتقال توپ در خطوط مونتاژ و خطوط بسته‌بندی و غیره استفاده می‌شود.

وقتی در محل اتصال چندین خط، نوار نقاله قرار می‌گیرد، برای انتقال محصولات از یک خط به خط دیگر و اغلب در سیستم‌های سورتینگ استفاده می شوند.

اندازه‌ها و ظرفیت حمل بار در انواع بسیاری موجود است.

نوارنقاله‌های انتقال توپ با استفاده از نیروی موتور تغذیه نمی‌شوند و برای حرکت محموله در امتداد نوار نقاله به نیروهای خارجی متکی هستند.

نوار نقاله مغناطیسی

نوار نقاله مغناطیسی برای جابه‌جایی اجسام آهنی، از مغناطیس‌های متحرکی که در زیر صفحات ثابت، میزها یا انواع دیگر تخته‌های کشویی غیرمغناطیسی سوار شده‌اند، استفاده می‌کند که اغلب به‌صورت ضایعات ماشین‌کاری هستند.

از نوارنقاله‌های مغناطیسی به‌عنوان نوار نقاله تراشه‌ای برای حذف تراشه‌های آهنی از مراکز ماشین‌کاری استفاده می‌شود.

سیستم‌ها می توانند برای استفاده به‌صورت حرکت افقی، حرکت عمودی یا ترکیب این دو پیکربندی شوند. آن‌ها می‌توانند بدون تسمه باشند یا ممکن است به‌جای تخته کشویی از تسمه نقاله استفاده کنند.

در زیر تسمه نقاله، از ریل حاوی آهنربای الکتریکی برای جذب مواد آهنی به تسمه استفاده می‌شود. به‌دلیل جاذبه مغناطیسی محموله به نوار نقاله، می‌توان از این سیستم‌ها به‌صورت وارونه نیز استفاده کرد.

باکت

نوار نقاله باکت یا آسانسورهای باکت از محفظه‌های چندطرفه متصل به کابل، تسمه یا زنجیرهایی برای انتقال محموله یا مواد استفاده می‌کند.

کانتینرها/ محفظه‌ها به‌صورت قائم در امتداد سیستم باقی می‌مانند و برای تخلیه مواد از نوک آن‌ها استفاده می‌شود.

از نوارنقاله باکت در کاربردهایی مانند قطعات، مواد فله‌ای، یا پردازش و جابه‌جایی مواد غذایی استفاده می‌شود. این مواد می‌توانند به‌صورت مایع یا خشک، مانند مواد ژله‌ای، شن، کود، شکر و دانه باشند.

این سیستم‌ها می‌توانند به‌صورت افقی، متمایل یا عمودی برای تغییر سطح محصولات تحویل‌شده استفاده شوند. اندازه و ظرفیت حمل بار متنوعی بسته به نوع کاربرد در دسترس است.

شوت/ ناودان

نوار نقاله Chute یا Trough، سیستم انتقال مواد است که از نیروی جاذبه برای انتقال محموله در امتداد سطوح صاف از سطحی به سطح دیگر استفاده می‌کند. مشخصات اصلی آن شامل مواد ناودان و ابعاد فیزیکی مانند طول و عرض ناودان است.

نوار نقاله ناودانی برای جابه‌جایی ضایعات، بسته‌بندی، بسته خدمات پستی و غیره استفاده می‌شود.

شوت/ ناودان‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضریب اصطکاک دینامیکی کمی دارند و منجر می‌شوند تا محموله‌ها به‌راحتی حرکت کرده و بسته به نیاز می‌توانند مستقیم یا منحنی باشند.

منبع

مقالات دیگر

دستورالعمل بارگیری و تخلیه
انواع چسب کارتن
انواع دستگاه چسب زن کارتن
نوارنقاله
تفاوت چسب زدن با دست و با دستگاه
روش های بسته بندی کارتن
چسب زدن کارتن در خط تولید
نحوه استفاده از دستگاه چسب زن کارتن
سورتینگ خرما

سورتینگ خرما

/

۰ پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۰ + ۱۸ =