انواع مختلف دستگاه‌های کارتن بازکن

انواع دستگاه‌های کارتن بازکن: در دنیای تجارت امروزه سرعت، کاهش هدررفت انرژی و استفاده بهینه از منابع انسانی از شاخصه‌های کسب و کارهای موفق هستند. یکی از راهکارهای اصلی دستیابی به موارد ذکر شده استفاده از سیستم‌های اتوماتیک در تمام مراحل تولید وعرضه است. در هر صنعتی محصول نهایی برای عرضه به بازار باید در بسته‌بندی مناسب خود قرار بگیرد. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا در بسته‌بندی محصولات خود از بهترین و کارآمدترین گزینه استفاده کنید. از آنجایی که بسته‌بندی در صنایع گوناگون انواع و اقسام مختص به خود را دارد، در این مقاله به طور مشخص به بسته‌بندی محصولات تولیدی در کارتن‌های مادر پرداخته شده است.

جهت شنیدن فایل صوتی این مقاله می‌توانید از فایل زیر استفاده نمایید.

برای بسته‌بندی محصولات در کارتن‌های مادر، با توجه به این که تا چه حدی نیاز به اتوماسیون دارید، استراتژی‌های متفاوتی را می‌توانید اتخاذ کنید.
۱. اگر می‌خواهید از دستگاه‌های چسب‌زن نیمه اتوماتیک استفاده کنید، کاراترین راه این است که متصدی یا متصدی‌های بخش بسته‌بندی، کارتن‌های مادر را فرم دهند. این کار می‌تواند به صورت کاملا دستی و سنتی انجام پذیرد یا از دستگاه‌های کارتن بازکن دستی استفاده شود.
در این روش بدون آن که درب پایینی کارتن چسبانده شود، متصدی مربوطه محصولات را داخل کارتن مادر می‌چیند، درب بالای کارتن را می‌بندد و کارتن را به داخل دستگاه چسب‌زن هدایت می‌کند. دستگاه چسب‌زن کارتن به صورت هم زمان زیر و روی کارتن را می‌چسباند.
۲. اگر می‌خواهید خط بسته‌بندی تمام اتوماتیک داشته باشید، می‌توانید از دستگاه‌های کارتن بازکن یا فرم‌دهنده کارتن (Case Formers or Case Erectors) به همراه دستگاه‌های کارتن پرکن (Case Packer) و سپس دستگاه‌های کارتن چسب‌زن تمام اتوماتیک (Automatic flap folder carton sealer) استفاده نمایید.
در این شیوه دستگاه‌های کارتن بازکن پس از فرم دادن و چسب‌زنی درب زیرین کارتن، آن را به دستگاه کارتن پرکن می‌فرستد. دستگاه case packer پس از چیدمان محصولات آنها را به روش‌های مختلفی درون کارتن قرار می‌دهد. در نهایت چسب‌زن تمام اتوماتیک کارتن، درب بالایی کارتن را بسته و چسب می‌زند.

مشاوره رایگان خرید بهترین محصولات بسته بندی و سیستم خطوط انتقال

انواع مختلف دستگاه‌های کارتن بازکن

برای انجام تمام مراحل بالا می‌توانید از نیروی انسانی استفاده کنید و یا خود را با صنایع پیشرفته دنیا هماهنگ کنید و از سیستم‌های اتوماتیک برای افزایش بازدهی استفاده کنید.

کارتن بازکن‌ها

اولین مرحله باز کردن کارتن‌ها یا حجم دادن به شیت‌های کارتن است. برای این کار می‌توان از دستگاه‌های کارتن بازکن دستی یا دستگاه‌های تمام اتوماتیک استفاده کرد. در ادامه به بررسی هر دو روش می‌پردازیم و مزیت‌های هر مورد را بررسی می‌کنیم.

دستگاه‌های کارتن بازکن دستی

این دستگاه‌ها در واقع سطوحی با طراحی خاص هستند که برای تبدیل کارتن از شیت به حجم سه بعدی استفاده می‌شوند. آنها این امکان را فراهم می‌کنند که کارتن‌ها پس از قرارداده شدن بر روی جایگاه مشخص شده به خوبی باز شده و درب‌های پایینی آن بسته شوند. پس از آن متصدی (اپراتور) محصول را درون جعبه قرارداده و برای انجام مرحله بعد که چسب زدن بالا و پایین کارتن است می‌فرستد.

تنوع این دستگاه‌ها کمتر از تنوع سیستم‌های اتوماتیک است. در ادامه نگاهی به دو مدل از آنها می‌اندازیم.

اولین مدل، کارتن بازکن‌های دارای میز مسطح هستند. این مدل از کارتن‌بازکن‌ها خود دو حالت دارند.

در حالت اول متصدی دستگاه، کارتن را بر روی سطح نگهدارنده کارتن قرار داده، محصول را درون کارتن گذاشته و سپس لازم است که آن را با دست به قسمت بعدی جهت بستن درب کارتن بفرستد.

در حالت دوم متصدی پس از گذاشتن محصول در کارتن با فشار یک دکمه بازوی هدایت کننده را فعال کرده و بازو کارتن را به قسمت بعد جهت بستن درب کارتن می‌فرستد.

انواع مختلف دستگاه‌های کارتن بازکن

کارتن بازکن با میز مسطح

دومین مدل دستگاه‌هایی هستند که در آن سطح نگهدارنده دارای شیب است و امکان دسترسی متصدی به کارتن را آسان‌تر کرده است و تنها برتری آن به دو مدل دیگر همین یک نکته است که البته از نظر ارگونومتری برای متصدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انواع مختلف دستگاه‌های کارتن بازکن

کارتن بازکن با سطح شیب‌دار

ویژگی‌ها و مزیت‌های استفاده از دستگاه‌های کارتن بازکن دستی:

• سرعت بسته بندی را افزایش می‌دهد.

• بدنه دستگاه با توجه به وزن محصول قابل طراحی از جنس‌های مختلف است.

• با استفاده از نوارنقاله رولری امکان اتصال دستگاه کارتن بازکن به دستگاه چسب‌زن به راحتی فراهم می‌شود.

• ارتفاع بدنه قابل تنظیم است.

• درصد خطا حین بستن درب پایینی کارتن کاهش می‌یابد که در نتیجه آن مراحل بعدی بی‌نقص انجام می‌شوند.

انواع دستگاه‌های کارتن بازکن تمام اتوماتیک

بزرگترین مزیت این دستگاه‌ها عدم نیاز آنها به متصدی (اپراتور) است. پس از قراردادن شیت‌های کارتن در جایگاه تعبیه شده در دستگاه عملیات بازکردن و حجم‌دهی به کارتن و پس از آن چسب‌زدن درب‌های پایین و ارسال آن بر روی نوارنقاله برای گذاشتن محصولات درون آنها تماما به صورت اتوماتیک توسط دستگاه انجام می‌شود.

ویژگی‌ها و مزیت‌های استفاده از این دستگاه‌ها:

امکانات دستگاه‌های تمام اتوماتیک بسته به طراحی آن دارد. برخی از این امکانات در ادامه آورده شده است:

• قابلیت سریع تنظیم دستگاه برای ابعاد مختلف کارتن

• استفاده از کاپ‌های مکنده پر قدرت برای گرفتن شیت کارتن و حجم دادن به آن

• سیستم هشداردهنده در صورت اختلال در چسب زنی، تمام شدن چسب و یا رو به اتمام بودن آن

• جلوگیری از تجمع کارتن‌ها به واسطه سنسور فوتوالکتریک تعبیه شده در خروجی نهایی دستگاه (تنها زمانی که کارتنی روبه‌روی سنسور نباشد کاپ‌های مکنده شیت بعدی کارتن را وارد دستگاه می‌کنند.)

• بدنه با جنس‌های مختلف بسته به نیاز

انواع مختلف دستگاه‌های کارتن بازکن

پس از آماده‌سازی کارتن‌ها و قرار دادن محصولات درون آن‌ها نوبت به چسب‌زدن کارتن‌ها می‌رسد. در مقاله‌ای با عنوان “دستگاه‌های کارتن چسب‌زن و ویژگی‌های آنها” با جزییات به این موضوع پرداخته شده است.

مقالات دیگر

دستگاه سورتینگ خرما پیشروپک
چسب زن اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک
نحوه انتخاب درست کارتن چسب زن اتوماتیک
چرا از خرید دستگاه کارتن چسب‌زن پشیمان نمی‌شوید؟
نحوه تشخیص کیفیت دستگاه کارتن چسب زن
شش مزیت استفاده از دستگاه چسب‌زن کارتن
راهنمای انتخاب درست سیستم تفکیک و هزینه_های آن
کاربردهای دستگاه سورتینگ (تفکیک)
نوارنقالههای تخلیه و بارگیری

۰ پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۱ + ۱۴ =